Groene Pluim 2025 voor Bouwkampen VTI Brugge Tanzania

31 Maart 2025

Groene Pluim 2025 voor Bouwkampen VTI Brugge Tanzania

We waren allemaal onder de indruk van dit project: échte internationale samenwerking, oog en inspanningen voor de ecologische voetafdruk maar vooral een meerwaarde voor de lokale bevolking en de leerlingen van het VTI Brugge

Internationale samenwerking in de praktijk

Solidariteit, samenwerking en inlevingsvermogen. Het zijn woorden die we graag gebruiken. Maar hoe breng je ze in de praktijk? Leerlingen en leerkrachten van het VTI-Brugge tonen hoe het moet. Al vijf keer nam Oostkampenaar Joris Allaert, Technisch coördinator Bouwafdeling van de school, leerlingen en collega's mee op bouwkamp naar Tanzania. Samen met plaatselijke jongeren nemen ze deel aan de bouw en renovatie van scholen. In het najaar van 2024 werd in een lokale school een gans nieuw toilettenblok gebouwd en werden tien klaslokalen gerenoveerd.

Federaal parlementslid Matti Vandemaele die mee de Groene Pluim uitreikte, gaf aan dat de internationale solidariteit in het gedrang komt met de keuzes die de huidige regering maakt. 'Er kan plots veel geld naar bommen en raketten gaan, maar het budget voor ontwikkelingssamenwerking wordt gehalveerd', duidt hij. 'Op die manier organiseren we de conflicten van morgen. Door oorlog slaan mensen op de vlucht, waardoor weer andere landen moeten gaan opvangen'. Hij benadrukt de impact van wat hier vanuit onderwijs en opvoeding meegegeven wordt aan jongeren, die onze toekomstige werknemers en ondernemers zullen zijn. Dergelijke initiatieven tonen net dat (internationale) samenwerking loont en voor iedereen een meerwaarde creëert.

Wereldburgers

Op ons jaarlijks ontbijt vertelden leerkrachten Joris, Tijs en projectcoördinator in Tanzania Karim over hun ervaringen, die o.a. met foto’s en filmpjes werden geïllustreerd. Er waren ook enkele leerlingen met ouders aanwezig. We waren bijzonder gecharmeerd door de inspanningen die deze jongeren en leerkrachten leveren. Het bewijst dat met de juiste aanpak jongeren gemotiveerd kunnen worden om eventjes verder te kijken dan de dagelijkse bekommernissen. Deze ervaring maakt van hen wereldburgers voor wie solidariteit en samenwerking in de toekomst geen loze woorden zullen zijn.'

De VZW Kabila Moja bouwt verder

De VZW Kabila Moja werd opgericht samen met Karim om deze bouwkampen en andere projecten verder uit te bouwen. Er is ook oog voor ecologie. De kinderen van de school die gerenoveerd wordt, worden gestimuleerd om samen zwerfvuil te ruimen. Het plastiek wordt gerecupereerd om o.a. spelletjes mee te maken. Er worden ook bomen geplant en in samenwerking met Regreener zoekt de vzw naar hoe ze de impact van de vliegreis kunnen compenseren door zowel daar maar ook hier bomen te planten. De voorbereidingen voor 2026 zijn gestart in samenwerking met mensen in Tanzania. Er wordt een nieuw bouwkamp georganiseerd, maar men wil er ook een groot cultuurfeest organiseren en daar ook mensen die in NGO's werken betrekken.